Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Eğitimde TeknolojiEğitimde Teknoloji
Mehmet URALMehmet URAL
Kişisel Web SitesiKişisel Web Sitesi

E-İçerik E-İçerik

İletişimİletişim Formu Formumehmeturalbilisim@gmail.com

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ: 5. VE 9. SINIFLARA DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR DAĞITILACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: 5. ve 9. sınıflara dizüstü bilgisayar dağıtılacak


defa gösterilmiştir
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: 5. ve 9. sınıflara dizüstü bilgisayar dağıtılacak

"Yazılım için öğrencilere dizistü bilgisayar dağıtılacak"

Teknolojiyi kullanamazsanız bazı yeterlilikleri, bazı başarı kriterleri olarak, OECD diyor, çocuk e-mail gönderebiliyor mu? Ek dosya da gönderebiliyor mu? Gönderemezsen çağın gerisinde kalıyor. FATİH projesini başlattık. 430 binin üzerinde akıllı tahtaları sınıflarımızda öğrencilerimizin hizmetine koyduk. 1 milyon 400 bin tableti hem öğretmenlerimize hem öğrencilerimize dağıttık. Dolayısıyla iyi bir noktadayız. Bir kaç yasal eksiklik vardı. Yasal eksiklikleri de giderdik. Mevzuatın hepsi tamamlandı. Yeni bir uygulamaya yeni bir sürece çıkacağız. 10 yıllık hizmet alımı yapacağız. Şimdiye kadar internet hizmeti bağlı diyelim ki, iletişimi sağlayan firmalardan alıyorduk. Akıllı tahtayı başkasından alıyorduk. Türksat ile uydu ile bazen kablo döşeyemiyorsunuz. Napıyorsunuz uydu üzerinden interneti sağlıyorsunuz ki evlatlarımızı bilgi otoyollarına ulaştırabilelim diye. Dedik ki, çağın dili, kodlama eğitimi mutlaka gerekir diyor. Biz yeni müfredatı da güncelliyoruz. Güncellenen müfredatın içerisinde kodlama eğitimi de var. Evlatlarımızın ve öğretmenlerimizin kodlama dersinde pratik de yapabilmesi için mümkünse tablet bilgisayarın yerine klavyeli bilgisayar verelim. Daha ince şekilde ki daha iyi uygulansın. Bu cümleye bakaraktan o halde tablet bilgisayar çöktü diye bir cümle var. İnsaf denir, daha iyi mi daha kötü mü ona bak. Mevcut sistemi devam ettiriyoruz ama daha iyisini veriyoruz. Daha iyisini verince bir öncekinden daha iyi olunca sistem çökmesi mi olur. Solomon adaları yerlileri var diyorum. Solomon adası yerlileri diyince ne anlamak lazım? Eleştiri her zaman bize yol gösterir. Ancak Anteplilerin de güzel bir sözü var ağzını büzüşünden Ömer diyeceğin anlaşılırdı gibi. Sen iyi niyetle eleştiri yaparsan başım gözüm üzerine bize yol gösterirsin, ülkene katkıda bulunursun ancak Solomon adası yerlileri bir yeri tarıma açmak istediği zaman orada ağaçları kesmezlermiş. Ne yaparlarmış? Ağacın etrafına giderler kötü söz söylerlermiş, ağaç bir iki ay sonra kendiliğinden kururmuş. Şimdi bu Solomon adası yerlileri kesinlikle çok iyi giden bir sistemi istiyorlar ki bu sistem çöksün, bu sistem başarısız olsun bunu söylemek, niyetlerini belirtiyorlar. Bu aynı Osmanlının son döneminde, yeterki İstanbul'daki hükümet düşsün Edirne de düşerse düşsün anlayışının günümüze taşınmış hali ki bu doğru değildir. Buna benzer bir husus daha var aynen böyle, yeteri kadar seferberlik girişiminde bulunmadı Milli Eğitim Bakanlığı diyor birisi. Niçin bulunmamış? Biliyorsunuz sayın Cumhurbaşkanımız ve muhterem eşlerinin de ortak girişimi himayeleri ile okuma yazma seferberliği başlattık. TÜİK rakamlarına göre 2 milyon 400 bin dolayında okuma yazma bilmeyen vardı. Onun yaklaşık dörtte birini hemen hemen aldık gibi. Yüzde 100'ü yakalayacağız, herkes okuma yazma bilir duruma gelecek.

"5. ve 9. sınıflara dizüstü bilgisayar dağıtılacak"

FATİH ihalesi ile bu önümüzdeki dönemde yaklaşık 30 bin okula altyapı tesisi kuracağız. 42 bin 236 okula internet erişimi alacağız. 588 bin etkileşimli tahta alacağız. 25 milyon mobil erişimli 4,5G olacak, evinden de sisteme girebilsin diye bilgisayar olacak. Proje yazılım sistemi, etkileşimli sınıf yönetimi yazılımı, etkileşimli tahta yönetimi sistemi, taşınabilir cihaz yönetim yazılımları, veri merkezi çağrı merkezi hizmetleri alınacak. Öğrenci başına diyeceğiz ki, Türkiye'deki GSM operatörleri belli bizim muhatabımız belli olsun. Bize işletimi 10 yıllığına işletin diyerekten ve öğrencimiz var ne kadar öğrenci var 18 milyon. Tablet bilgisayar, klavyeli bilgisayarları beşinci sınıflardan ve dokuncu sınıflardan itibaren vereceğiz mezun oluncaya kadar kendisinden kalacak. Mezun olduktan sonra da kendisinde kalacak. Çünkü o dört yıllık sürede eskiyecek. Öğrenci başına bu hizmet için bir rakam çıkartacaklar. Üzerinde çalışıyorlar şu anda.

Kodlama eğitimini beşinci sınıflardan itibaren başlattık. Teknoloji ve Tasarım dersine koyduk. Ayrıca bazı okullarımız seçmeli ders olarak da veriyor. Türkiye'de gerçekten büyük bir gayret var. Adıyaman'a gittim Adıyaman'daki liselerdeki çocuklar kendi okullarını yazıyorlar diyorlar. Öğrencilerimiz bir yabancının yazmış olduğu bilgisayar oyunu ile oynamasın kendi yazmış oldukları oyunları çıkarsın diye göreceksiniz Türkiye'nin geleceği çok daha güzel olacak. Beşinci sınıftan başlıyor, bütün lise sona kadar her evladımıza kodlama dersi vermek istiyoruz. Herkes en azından kodlamanın ne olduğunu bilsin, yeteneği ilgisi olan da bunu devam ettirsin diye bir çalışmamız var.


Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/egitim/okullarin-yuzde-10u-sinavla-ogrenci-alacak-357766.html
RESİMLERRESİMLER
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0078

© 2012 - 2016 Mehmet URAL
Mehmet URAL - Eğitim Teknolojileri & FATİH Projesi http://www.mehmetural.net

Tam Ekran